Yatırım Avantajları

%100

Doluluk Oranı

6,400

İstihdam Sayısı

137

Parsel Sayısı

137

Katılımcı Firma

OSB'de Yatırım Yapmanın Avantajları

Niğde Organize Sanayi Bölgesi, Niğde - Bor Karayolu’nun 7.km’sindedir. Niğde konum itibariyle Nevşehir Kapadokya Hava Limanı’na 110 km, Kayseri Hava Limanı’na 135 km, Mersin Limanı’na 180 km, E–90 Karayolu’na 40 km, Kemerhisar – Pozantı Otoyolu’na 10 km, demir yoluna 7 km mesafededir. Niğde - Nevşehir, Niğde - Kayseri yolları duble yol, Niğde - Mersin Karayolu otoyoldur. Niğde - Ankara Otoyolu'nun yapımı devam etmektedir. Bu nedenle ulaşım problemi yaşanmamaktadır.

Kuruluş tarihi 1985 olduğu için, zamanla birlikte sorunlarının çoğu aşılmış olan bir OSB’de yatırım yapmanın avantajları:

2003 yılında yapılan İlk Genel Kurul Toplantısı’nda Niğde OSB Müteşebbis Heyeti’nin görevi sona ermiş ve Niğde OSB sanayicilerin yönetimine geçmiştir. Sanayici sorunlarını kendisi de yaşayan yönetim kurulu bölge sanayicilerine hizmet vermektedir.

Bölgesel ve sektörel teşvik programında 5. Bölge olarak yer alan Niğde ve Niğde OSB’de; yatırımcılar bu programda yer alan KDV İstisnası, Gümrük Vergisi Muafiyeti, Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği, Yatırım Yeri Tahsisi, Faiz Desteği’nden yararlanabilmektedir. Niğde OSB’de Vergi İndirimi, Sigorta Primi İşveren Hissesi Desteği’nde 6. bölge teşvikleri uygulanmaktadır. Aynı program çerçevesinde “Stratejik Yatırımlar” ile “Öncelikli Ürün Listesindeki Ürünler” de desteklenmektedir. Ayrıca; 1 inci ve 2 nci bölgelerde bazı sektörlerde faaliyette bulunan işletmelere ait makine ve teçhizatın, işletmenin kendisi veya farklı bir işletme tarafından 31/12/2020 tarihine kadar Niğde’ye taşınması suretiyle yapılan yatırımlar, asgari yüz kişi istihdam sağlanması koşuluyla, sigorta primi işveren hissesi desteği, sigorta primi ve gelir vergisi stopajı desteğinden dört yıl süreyle yararlanmaktadır.

Enerji Nakil Hattı ve Bölge İçi Elektrik Şebekesi 1990, Bölge içi yollar, içme ve kullanma suyu, kanalizasyon ve yağmur suyu şebekesi 1992, İdare Binası, Kreş, Çıraklık Eğitim Merkezi, Çarşı Grubu, Sağlık Merkezi, Yemek Fabrikası - Kafeterya Tesisi ve Isı Merkezi’nden oluşan Sosyal Tesisler 1995 yılından beri sanayicilere hizmet vermektedir.

Niğde OSB Yemek Fabrikası - Kafeterya Binası özel bir şirket tarafından işletilerek sanayicilere, diğer kurum ve kuruluşlara hazır yemek hizmeti vermektedir. Ayrıca bölge içerisinde sanayicilere hizmet veren iki yemek fabrikası daha bulunmaktadır.

Bölge’de yer alan Kreş Binası; Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılmaktadır. Bölge’nin güvenliği Polis Karakolu, asayiş noktası ve özel güvenlik şirketi tarafından sağlanmaktadır.

Sanayicilerimizin hızlı ve sürekli hizmet alabilmesi için; Çıraklık Eğitim Merkezi Binası KOSGEB Niğde Hizmet Merkezi Müdürlüğü’ne, Sağlık Merkezi Binası Niğde Gümrük Müdürlüğü’ne 10 yıl süre ile tahsis edilmiştir. Bu kurumlar hizmet vermektedir.

2018 yılında telekomünikasyon altyapısı fiber optiğe dönüştürülmüştür. Bu yatırım için Türk Telekom ile İş Birliği Protokolü imzalanmış, diğer OSB’ler yatırımın bedelini ödeyerek bu altyapıya kavuşurken, bölgemiz yaklaşık 1 milyon TL bedelli bu yatırım için hiçbir bedel ödemeden kavuşmuştur.

Çarşı Grubu içerisinde Türk Telekom Niğde OSB santrali ve sanayicilerimize hizmet veren bir iş sağlığı ve güvenliği şirketi ve gümrük bürosu yer almaktadır.

Niğde OSB Atık Su Arıtma Tesisi 2009 yılından beri deşarj izin belgeli olarak aralıksız faaliyet göstermektedir. Avrupa Birliği standartlarında çıkış suyu elde edilmektedir.

2.000 m³/ gün kapasiteli bu tesise ilave olarak yapılan 2.000 m³/gün kapasiteli 2. etap tesis 2015 yılında faaliyete başlamıştır. 12.08.2016 tarihinde tesisin Çevre İzni alınmıştır. Yatırım için Ahiler Kalkınma Ajansı’ndan 513.000,00 TL karşılıksız destek sağlanmıştır.

Sanayicilerimizin enerji maliyetlerini daha da azaltmak, daha kaliteli elektrik temin etmek, yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanmak ve gelir elde etmek için; Niğde OSB sınırları içerisinde yatırım maliyeti 6 milyon USD olan ilk etabı 5 MW (AC) üretim kapasiteli güneş enerji santrali kurulmuş, 10 Kasım 2017 tarihinde üretime başlamıştır.